18.03.2021

ÇANAKKALE ZAFERİNİN 106. YIL DÖNÜMÜ TÖRENLERLE KUTLANDI

    Çanakkale Zaferinin 106. Yıl Dönümü ve Şehitleri Anma Günü münasebetiyle bir dizi program tertip edildi. Damal Kaymakamlığı tarafından organize edilen program, Hükümet Konağı önünde ANITA çelenklerin konulması ile başladı. Çelenk koyma töreninin ardından program Gençlik Merkezi Salonunda devam etti. Programda, İlçe Müftü Vekilimiz Turan ÇİFTÇİ, "Dinimiz İslam’ın şehitlik ve gaziliğe verdiği önemden bahseden bir konuşma yaptı: Sayın kaymakamım, sayın garnizon komutanım, sayın belediye başkanım ve değerli konuklar:

   Çanakkale Zaferinin 106.yıl dönümü münasebetiyle bir kez daha aziz şehitlerimizin ve kahraman gazilerimizin manevi huzurundayız, duadayız niyazdayız. Bu nedenle Çanakkale’yi geçilmez yapan iradeyi, başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bir hilal uğruna batan nice güneşleri, tüm şehitlerimizi, ahirete göç eden gazilerimizi din ve devlet büyüklerimizi ve Ehl-i Beyt-i Mustafa’yı rahmetle minnetle, kemali hürmetle yad ediyorum. Hepsinin ruhu şad olsun.

   Sayın Kaymakamım.   

   İnsan çalışarak pek çok rütbe ve unvanlar elde eder. Bu rütbelerin başında hiç şüphe yok ki, şehitlik ve gazilik gelir. Çünkü bu rütbeler hayat karşılığında elde edilmekte ve inanç sayesinde kazanılmaktadır. Hem Hak katında ve hem de halk yanında şehadet mertebesine yükselmek, büyük bir mazhariyettir, yüce bir payedir. Şehit, Allah’ın huzurunda diri olarak hazır bulunup, rızıklandırılacağı ve cennete gireceğine şehadet olunduğu için bu adı almıştır. Aynı zamanda Peygamberlik makamından sonraki en üstün makam şehadet makamıdır.

    Gazi ise, Allah yolunda ve vatan uğrunda savaştığı ve şehit olmayı arzu ettiği halde ölmeyip, sağ kalan kimseye verilen addır. Gazi de şehit olmak ve bu mertebeye yükselmek için savaştığından dolayı o da şehitler derecesindedir.

   Yüce Rabbimiz Bakara suresinin 154. ayeti kerimesinde     Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyin. Bilakis onlar diridirler fakat siz onu anlayamazsınız.Buyurmuştur. Başka bir ayeti kerimede de "Allah yolunda öldürülenleri ölüler sanma. Çünkü onlar, Rableri katında diridirler ve rızıklandırılmaktadırlar." buyurulmaktadır. Sevgili peygamber efendimiz şehitler cennettedir, vatan sevgisi imandandır derken bu ruhu kastetmiştir.

   Şehitlerin cennette büyük bir saygınlıkları vardır. Rasûlüllah, bu saygınlığın derecesini şöyle dile getirmiştir: "Kudret ve iradesiyle yaşadığım Allah'a yemin ederim ki, Allah yolunda savaşıp öldürülmeyi, sonra tekrar dirilerek savaşıp tekrar öldürülmeyi, ardından yine dirilerek savaşıp yine öldürülmeyi arzu ederdim." (Buhari, Cihad, 7)

   Yine peygamber efendimiz bu yüce rütbe ile ilgili olarak, Allah'a yemin ederim ki, Allah yolunda yaralanan kimse, kıyamet gününde, yara aldığı günkü haliyle gelir; rengi kan rengi, kokusu ise misk kokusudur, buyurmaktadır."

    Hocamız, tekrar bütün şehitlerimizi ve ahirete göç eden gazilerimizi rahmetle, minnetle yad ediyorum diyerek konuşmasını tamamladı.