T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Ardahan Müftülüğü

14.03.2016

Müftülerimiz

Yusuf Ziya KIRKOĞLU
(11.06.1921–05.05.1925) 
1873 yılında Erzurum’da doğdu. Medreseden icazetname aldı. 11.06.1921 yılında Ardahan İl Müftülüğüne seçilerek atandı. 4 yıl 11 aylık Ardahan İl Müftülük görevinden sonra Erzurum Murat Paşa Camii’ne İmam-Hatip olarak tayin edildi.

Muhammet Şakir Efendi
01.05.1925–21.03.1926
(Özgeçmişi ile ilgili bilgiye rastlanılmamıştır.)

  Mahmut GÜNDÜZ

(15.11.1993–15.09.1995) 
01.03.1954 yılında Adana ili, Pozantı ilçesi Kamışlı Nahiyesinde dünyaya geldi. İlkokulu köyünde, orta ve lise tahsilini Adana da tamamladı. 1979-1980 öğretim yılında İstanbul Yüksek İslam  Enstitüsünden mezun oldu. Tahsiline devam ederken Üsküdar Müftülüğüne bağlı çeşitli camilerde İmam-Hatip olarak görev yaptı. Bilahare Aydın İli Germencik İlçe Müftülüğüne atandı. Oradan da İstanbul Haseki Eğitim Merkezine geçti, 4. dönem kursiyeri  olarak 1986 yılında mezun oldu. Kursun bitiminde Diyarbakır Güngüş İlçe Müftülüğüne atandı. 7 ay görev yaptıktan sonra 1987 yılının 1. ayından itibaren T.C. Hannover Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşeliği Sosyal Yardımcılığı görevine atandı. Orada 4 yıl görev yaptıktan sonra 1990 yılı sonunda Türkiye ye döndü. Dönüşte 1 yıl Tarsus İlçe Müftülüğü Vaizliğinde bulundu. 1992 yılında aynı ilin Anamur ilçe müftülüğü görevine atandı. Burada bir müddet görev yaptıktan sonra 12.11.1993 tarihinde Ardahan İl Müfülüğü görevine başladı. 25.09.1995 yılında Karabük İl Müftülüğü görevine atandı. 6 yılı aşkın görev yaptığı bu ilden Kasım 2001 yılında ayrıldı.  Aksaray İl Müftüsü olarak atandı. 2 yıl Aksaray İl Müftülüğünden sonra, Kasım 2003 de Denizliye atandı. Eylül 2006 tarihinde Bursa İl Müftülüğü görevine başladı, halen Bursa İl Müftüsü olarak görev yapmaktadır.

                                 İbrahim DUMAN

(21.06.1996–22.09.1998) 
1955 yılında Erzurum Şenkaya’da doğdu. İlk tahsilini tamamladıktan sonra İmam-Hatip Lisesi’ni ve daha sonra 1981 yılında İzmir Yüksek İslam Enstitüsü’nü bitirdi.
1982 yılında Erzurum Hınıs İlçe Müftülüğüne atandı. Aynı yıl Çorlu’da Asteğmen olarak vatani görevini yaptı. Askerlik dönüşü 22.08.1983 tarihinde Sivas İmranlı İlçe Müftülüğüne, 30.10.1986 tarihinde Yozgat Akdağmadeni İlçe Müftülüğüne, 21.06.1996 tarihinde Ardahan İl Müftülüğüne, 22.09.1998 tarihinde Şanlıurfa İl Müftülüğüne atandı. 21.06.2005 tarihinde Yozgat İl Müftülüğü, 18.01.2008 K.K.T.C Lefkoşe Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri, 01.03.2012 tarihinden itibaren İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Başkanlık Müftüsü olarak görev yapmaktadır.

                                Nurullah SOYAK

(05.10.1998–25.01.1999) 
1939 yılında Kayseri’de doğdu. İlkokulu ve İmam-Hatip Okulu’nu Kayseri'de tamamladı. 1964 yılında da İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’nü bitirdi.   İlk görevine Ankara Altındağ İlçe Müftüsü olarak 16.10.1964 tarihinde başladı. 1966 yılında Ankara İl Vaizliğine tayin oldu. 30.03.1966-30.03.1968 tarihleri arasında askerlik görevini ifa etti. Asker dönüşü Gaziantep İl Vaizliğine, 30.09.1968 tarihinde Kütahya, 09.08.1972 tarihinde Eskişehir, 28.02.1979 tarihinde Balıkesir İl Müftülüğüne, 1981 yılında Kayseri İl Vaizliğine, 09.02.1990 tarihinde Kayseri Kocasinan,  30.10.1995 tarihinde Ankara Polatlı İlçe Müftülüğüne, 05.10.1998 tarihinde de Ardahan İl Müftülüğüne atandı. Ardahan İl Müftüsü iken 15.01.1999 tarihinde emekli oldu.

                                   Zeki SARILAR

(08.12.1999–17.12.2002) 
1952 yılında Hatay Reyhanlı’da doğdu. Killik İlkokulu’nu bitirdikten sonra, Adana İmam-Hatip Okulu’ndan mezun oldu. 
22.02.1975 tarihinde İskenderun’da İmam-Hatip olarak göreve başladı. 02.01.1976 tarihinde İzmir’e Müezzin-Kayyım olarak naklini yaptırdı. Görev yaparken İzmir Yüksek İslam Enstitüsü’nü bitirdi ve askere gidinceye kadar aynı müftülükte İmam-Hatiplik yaptı. Vatani görevini 1982–1983 yıllarında yedek subay olarak yaptı. Terhisinden sonra önce İzmir Bozyaka Kilimlitepe Camii İmam-Hatipliğine (06.09.1983), daha sonra da İzmir Merkez Büyük İhsaniye Camii İmam-Hatipliğine (19.11.1983) tayin edildi. 28.04.1984 tarihinde Muğla Marmaris İlçe Müftülüğüne, 17.09.1987 tarihinde Afyon Dinar İlçe Müftülüğüne atandı. Bir dönem yurtdışında din görevlisi olarak bulundu. Yurtdışından dönüşünde 30.11.1994 tarihinde Aydın Kuşadası İlçe Müftülüğüne, 08.12.1999 tarihinde Ardahan, 06.01.2003 tarihinde Bartın, 05.09.2005 tarihinde de Osmaniye İl Müftülüğüne tayin edildi. 21.07.2008 tarihinde istekle emekli oldu.

                               Niyazi ERSOY

(20.01.2003-02.03.2006) 
26.09.1950 tarihinde Burdur Bucak İncirdere Köyü’nde doğdu. 1962 yılında ilkokulu bitirdi. 1965 yılında hafız oldu. 1972 yılında İmam-Hatip Okulu’nu bitirdi. 25.12.1972 tarihinde Burdur Bucak İhtiyaroğlu Camii İmam-Hatibi olarak göreve başladı. Daha sonra İstanbul’un değişik camilerinde İmam-Hatiplik yaptı. 1979 yılında İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’nden mezun oldu. 21.11.1979 tarihinde Konya Yunak İlçe Müftülüğüne atandı. Kısa süreli askerlik hizmetini yaptı. 17.11.1981-30.07.1985 tarihleri arasında Denizli-Acıpayam İlçesi Müftüsü olarak görev yaptı. Bir dönem yurtdışında din görevlisi olarak bulundu. Yurtdışı dönüşü Eskişehir Müftü Yardımcılığına, 08.01.1993 tarihinde Ankara-Altındağ İlçe Müftülüğüne, 20.01.2003 tarihinde Ardahan, 03.03.2006 tarihinde Afyonkarahisar İl Müftülüğüne tayin edildi. 17.07.2006 tarihinde atandığı Muğla İl Müftülüğü, 31.03.2008-25.04.2011 tarihlerinde Mersin İl Müftülüğü, 09.05.2011 tarihinden itibaren de Eskişehir İl Müftüsü olarak  görevini halen sürdürmektedir.

                              Yüksel KAYMAK

(17.03.2006–01.08.2006) 
1954 yılında Bayburt'ta doğdu. Hıfzını 1966 yılında Ankara'da tamamladı. Çeşitli hocalardan özel dinî eğitim aldı. İlkokulu Ankara'da bitirdi. 1973–1974 yıllarında vatani görevini yaptı. 1979 yılında Gümüşhane İmam-Hatip Lisesi’nden, 1985 yılında Samsun İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu.  1979 yılında imam-hatip olarak memuriyete başladı. 26.02.1986-27.07.1988 tarihleri arasında Sinop-Gerze İlçe Müftülüğü görevini yürüttü. Bir dönem yurtdışında din görevlisi olarak bulundu. Yurtdışı dönüşü Ankara Merkez Vaizliğine atandı. 1993-1999 yılları arasında Aydın Karacasu ve Aydın Nazilli İlçe Müftülüğü görevlerini yürüttü. 07.12.1999 tarihinde Batman, 30.12.2002 tarihinde Niğde İl Müftülüğüne atandı. 17.03.2006-01.08.2006 tarihleri arasında Ardahan İl Müftülüğü yaptı. 02.08.2006-25.04.2008 tarihleri arasında ikinci kez Niğde İl Müftülüğü, 25.04.2008 tarihinden itibaren de Kırıkkale Vaiz olarak  görevini sürdürmektedir.

                                 Emrullah KAYA 

(22.07.2007–21.03.2011) 
1957 Siirt Pervari doğumlu olan Emrullah Kaya İlkokulu ve İmam Hatip Lisesini Van'da tamamladı. İlkokul öğreniminden sonra ki öğrenimi süresince yaz aylarında medrese mezunu ve şu an emekli müftü olan babasından ve bölgenin tanınmış hoca efendilerinden sarf, nahiv, fıkıh, tefsir ve diğer İslami ilimleri tahsil etti. İmam Hatip Lisesinden mezun olduğu 1975 yılında Diyanet işleri başkanlığı teşkilatında İmam Hatip olarak göreve başladı. Aynı yıl İstanbul Yüksek İslam Enstitüsüne girdi. Enstitüdeki tahsili sırasında Eyüp Müftülüğünde murakıp olarak görevine devam etti. 1979 yılında Yüksek İslam Enstitüsünden mezun oldu. 1980 yılında Siirt ili Pervari ilçesi müftülüğüne atandı. 1984 yılında da Giresun-Görele İlçe Müftüsü oldu. 1994-2003 yılları arasında Tokat Turhal ilçe müftülüğü görevini yürüttü.
1 Ekim 2003-01.07.2007 yılları arasında Gaziantep Şehitkamil ilçe müftülüğü görevini yürüttü 02.07.200721.03.2011tarihinde Ardahan İl Müftülüğü, 17.12.2012 tarihinden itibaren de Tacikistan Duşanbe Din Hizmetleri Müşaviri olarak görev yapmaktadır.

                               Galip AKIN

(22.03.2011-26.08.2013)  
31.03.1960 tarihinde Konya İli, Doğanhisar İlçesinin Kemer Köyünde dünyaya geldi. İlköğretimini köyünde yaptı.1979 yılında Doğanhisar İmam Hatip Lisesinden mezun oldu. Beyşehir–Hüyük İlçe Müftülüğünde Çavuş kasabası Merkez Camiinde İmam Hatip olarak göreve başladı. 1979-1983 tarihlerinde Konya Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde eğitimini alarak, 1984 yılında Bitlis İli Adilcevaz İlçesi Vaizliğine atandı. 1985-1986 yıllarında vatani görevini Yedek Subay olarak yaptı. Tekrar Adilcevaz’daki görevine döndü. 1987-1993 yılları arasında Almanya’da T.C. Duesseldorf Başkonsolosluğu nezdinde Krefeld Yunus Emre Camiinde Din Görevlisi olarak çalıştı. 1993-2003 tarihleri arasında Konya İl Müftü Yardımcılığı görevinde bulundu. Diyanet İşleri Başkanlığında 11 ay Almanca dil kursuna katıldı. 2003-2005 tarihleri arasında Kütahya İli Tavşanlı İlçe Müftülüğü görevinde bulundu. 2005-2009 tarihleri arasında Almanya Frankfurt Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşeliği yaptı. 13.08.2009-15.03.2011 tarihleri arasında Antalya İli Merkez Muratpaşa İlçe Müftülüğü yaptı. 24.02.2011 Tarihli ve 27856 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan kararname ile Ardahan İl Müftülüğüne atanan Müftü AKIN, 22.03.2011 tarihinde resmen görevine başladı.
Buradaki hizmetini 26.08.2013 tarihinde başarıyla tamamlayan Galip AKIN’ın 09.09.2013-12.05.2014 tarihleri arası Erzincan İl Müftülüğü görevini yürüttü. 12.05.2014 tarihinde Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü İrşat Hizmetleri Daire Başkanlığı yürütürken 23.10.2014 tarihine Isparta İl Müftüsü olarak atandı. 07.08.2015 tarihinde, Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Yüksek Lisans Mezunu olarak Hadis Anabilim Dalında ‘’Beyzavi Tefsirinde Uydurma Hadisler’’ konulu tez hazırladı. Arapça, Almanca dillerini bilmektedir. Evli ve 3 çocuk babasıdır. 

Aytekin YILMAZ
07 Temmuz 2013 tarihli resmi gazetede yayımlanan kararnameye binaen Ardahan müftülüğüne atanan Müftü Aytekin YILMAZ 26 Ağustos 2013 tarihinde İlimizdeki görevine başladı. 08.11.2016 tarihinde de Başkanlık vaizi olarak ilimizde ki görevinden ayrıldı.

ŞABAN KONDİ

1969 Yılında Trabzon’un Araklı ilçesinde doğdu. Hafızlık eğitimini müteakiben 1992 senesinde Araklı İmam Hatip Lisesinden mezun oldu. Diyanet İşleri Başkanlığındaki görev safahatı 1988 yılında Trabzon’un Araklı İlçesinde Müezzin Kayyım olarak başladı. 1994 senesinde Van İli Merkez Ulu Camiine İmam-Hatip olarak atandı.

1997 senesinde Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi İlahiyat Fakültesini bitirdi. Aynı yıl başladığı Konya Selçuk Eğitim Merkezi Vaizlik-Müftülük İhtisas Kursunu 2000 yılında tamamladı. Eğitim merkezinde bulunduğu süre içerisinde Konya Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde ‘Kur’an-ı Kerim de Tedricilik Kavramı’ isimli çalışmayla Tefsir Ana Bilim Dalında Yüksek Lisansını tamamladı. Ayrıca bu surede Hafız Mehmet KAYA Hoca efendiden makam ve talim dersleri aldı.

2000-2002 yılları arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Rize İlahiyat Fakültesinde Kur’an-ı Kerim Öğretim Görevlisi olarak görev yaptı. 2002 yılı Ağustos ayında yeniden Diyanet İşleri Başkanlığına dönerek, Güney Doğu Anadolu Bölgesine Bölge Vaizi olarak atandı. Bu süreçte Mardin ve Diyarbakır da ceza evlerindeki insanların yeniden topluma kazandırılması hususunda yapılan çalışmalara katıldı.

2003 yılında Mardin İli Derik ilçesine İlçe Müftüsü olarak atandı. 2005 yılında Kahramanmaraş İli Göksun ilçesine naklen tayini gerçekleştirildi. Adı geçen ilçede İlçe Müftüsü sıfatıyla görev yaparken, 2006 yılı Ağustos ayında Almanya’ya Köln DİTİB Merkez Camii Din Görevlisi olarak yurtdışı hizmetinde görevlendirildi. 01.08.2009 tarihinden itibaren 15 ay boyunca Köln Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşeliğini vekâleten yürüttü. 15.07.2011 tarihinde yurt dışı görevini tamamlayarak Türkiye'deki aslı görevine döndü. 17.07.2011 tarihinde Gaziantep/ Oğuzeli İlçe Müftüsü olarak görev yaptı. 09.06.2014 tarihinde Gaziantep İl Müftü Yardımcılığına naklen atanan Dr. Şaban KONDİ, 06.01.2017 tarihine kadar İl Müftü Yardımcısı olarak görev yaptı. 07.12.2016 tarihli ve 902 sayılı Karar ile Ardahan’a İl Müftüsü olarak atandı. 20.10.2017 tarihinde Gaziantep Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Tefsir Anabilim dalında Kur’an’ın tarihi ve mevsûkiyeti” (Bâkıllânî’nin el-İntisâr Örneği) konulu tezi ile doktorasını tamamladı. Müftü KONDİ, 25.06.2018 tarihli ve 309 sayılı karar ile Mersin İl Müftüsü olarak atandı. Almanca ve Arapça bilen Dr. Şaban KONDİ evli ve üç çocuk babasıdır.

Remzi PEHLİVAN

1963 yılında Kastamonu İli, Kuzyaka köyünde doğan Remzi Pehlivan, İlkokulu kendi köyünde okudu. 1980 yılında Kastamonu İmam-Hatip Lisesinden mezun oldu. Aynı yıl Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesine kaydoldu. Yine aynı yıl İstanbul İli, Beyoğlu İlçe Müftülüğünde İmam-Hatip olarak Devlet Memurluğu görevine başladı. Şubat 1985 te Üniversiteden mezun oldu. Askerliğini Yedek Subay olarak Kahramanmaraş`ta yaptı. 1988 yılında İstanbul Haseki Eğitim Merkezi Müdürlüğü, Müftü ve Vaizler İhtisas Kursuna katıldı. 1990 yılında kursu bitirdikten sonra sırası ile, 1991 yılında Ağrı İli, Hamur İlçesi, 1993 yılında Konya İli, Tuzlukçu İlçesi, 1995 yılında Kastamonu İli, Şenpazar İlçesi, 2000 yılında Kastamonu İli, Araç İlçesi Müftülüklerine atandı. 25 Ağustos 2008 tarihinde Kocaeli İli  Darıca İlçe Müftülüğüne atandı  ve kurucu ilçe müftüsü olarak görev yaptı.  08.09.2014 tarihinden 20.07.2018 tarihine kadar İstanbul Başakşehir İlçe Müftüsü olarak görev yaptı. 25.06.2018 tarihli ve 2018/309 sayılı Kararname ile Ardahan İl Müftüsü olarak atandı. 23 Temmuz 2018 tarihinde yeni görevine başlayan PEHLİVAN, evli ve üç çocuk babasıdır. İl Müftüsü Remzi PEHLİVAN’ ın “Yaratana İbadet, Yaratılmışa Şefkat”, “Cami Ekseninde Müslümanlık” ve “Hikmetli Sözler” adında üç adet yayınlanmış kitabı bulunmaktadır.