27.03.2018

Ardahan Müftülüğü’nden Evlilik Okulu

Ardahan Valiliği’nin himayesinde İl Müftülüğü ve Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) işbirliği ile hayata geçirilen “Evlilik Okulu” projesi, Salim Dursunoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesinde gerçekleştirilen açılış programıyla başladı.

Açılış programına Ardahan Valisi Mehmet Emin BİLMEZ, Ak Parti Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan ATALAY, Ardahan Belediye Başkanı Faruk KÖKSOY, siyasi parti temsilcileri, İl Müftüsü Dr. Şaban KONDİ ve çok sayıda daire amiri katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan İl Müftüsü Dr. Şaban KONDİ, İl Müftülüğü bünyesinde hizmet veren Aile ve Dini Rehberlik Bürosu’nun Ardahan’a bir ilki gerçekleştirdiğine işaret ederek ailelere yönelik bu tür eğitim projelerinin devam edeceğini söyledi. İl Müftüsü KONDİ, “Evlilik Okulu” projesini hayata geçirmelerindeki amacın “aile içi iletişimi güçlendirerek aile birliğini ve bütünlüğünü oluşturmak; sağlıklı, başarılı, mutlu, sevgi dolu nesiller inşa etmek” olduğunu ifade etti. İl Müftüsü KONDİ, projenin detayları hakkında da bilgi vererek bu projenin hayata geçirilmesinde desteklerini esirgemeyen Ardahan Valisi Mehmet Emin BİLMEZ’e, projenin sponsorluğunu üstlenen SERKA Bölge Sekreteri Doç. Dr. Hüsnü KAPU’ya  ve eğitimlere destek sağlayacak olan İl Sağlık Müdürü Opr. Dr. Erkan ÖZDEMİR’e teşekkür etti. Ayrıca Ardahan Müftülüğü tarafından Ardahanlı vatandaşlarımıza ve özellikle gençlere yönelik tespit edilen ihtiyaçlar doğrultusunda çeşitli projelerin hayata geçirileceğini ifade etti.

Programda bir konuşma yapan Ardahan Valisi Mehmet Emin BİLMEZ de ailelerin bilinçlenmesi için yapılan bu tür projelerin il genelinde yaygınlaştırılacağını müjdesini vererek projeye öncülük eden İl Müftülüğü’ne, SERKA çalışanlarına ve bütün paydaşlara teşekkürlerini ifade etti.

Evlilik Okulu’nun ilk dersi, Prof. Dr. Orhan ATALAY tarafından verildi. ATALAY, toplumumuzda yaygın olan aile sorunlarına değinerek bütün bu sorunların çözümünün evlilik hususunda eğitimli ve bilinçli ailelerin sayısını artırmakla mümkün olacağını ifade etti.

“Evlilik Okulu”, ilk aşamada pilot bölge olarak belirlenen Yeni Mahalle ve Atatürk Mahallesi’nde ikamet eden ailelere yönelik uygulanacaktır. Gönüllülük esası ile kursiyer kabul edilen projenin ilk etabında 40 kişi eğitim alacaktır. Bir buçuk ay boyunca haftada iki gün olmak üzere uygulanacak eğitim sonunda katılımcılara sertifika verilecektir. Sertifika almaya hak kazanan eşlerden bayanlara birer tam altın, erkeklere ise kıyafet hediye edilecektir.

Evlilik Okulu seminerleri kapsamında Ardahan’ın diğer mahallelerinde ve kurum çalışanlarına yönelik özel uygulamalar yapılması da planlanmaktadır.