02.12.2021

AFET FARKINDALIK PERSONEL EĞİTİMİ YAPILDI

Diyanet İşleri Başkanlığımızın yazısı gereği Hanak İlçemizde “Afet Farkındalık Personel Eğitimi” gerçekleştirildi. 25 Kasım 2021 Perşembe günü Selamverdi Mah. Camii Toplantı Salonunda ilçe personeline yönelik düzenlenen eğitim, Ardahan İl Müftülüğü Din Hizmetleri Uzmanı Sayın Kerim ALKAN Hocamız tarafından verildi.

Sayın ALKAN vermiş olduğu eğitimde; Din görevlilerini afetler hakkında bilgilendirdi. Afet öncesi yapılması gereken hazırlıklar, afet sırasında uygulanması gereken kurallar ve afet sonrası nasıl bir yol izleneceği konularını personele slaytlar eşliğinde anlattı. Ayrıca afet sonrası manevi danışman hizmetinin sunulması için din görevlilerini bilgilendirmede bulundu.

İlçe Müftüsü Eyüp KALKAN: “Afet farkındalık eğitiminin çok önemli olduğu, mümin kişinin her daim tedbirini alması gerektiği, tabiata sorumsuzca müdahalede bulunan, kendi menfaati için ormanları yok eden, suyu ve havayı zehirleyen insanoğlu yeryüzünde dengeleri bozmakta ve ekolojik dengeleri alt üst etmektedir. Bu konuda Yüce Allah: “Başınıza gelen her musibet kendi yapıp ettikleriniz yüzündendir; kaldı ki Allah birçoğunu da bağışlar.” (Şura, 42/30) buyurmaktadır. Sel, deprem, yangın, heyelan vb. gibi durumlara karşı tedbirlerimizi almalı ve bu tedbirleri gözden geçirmeliyiz. Bu konuda Hz. Peygamber (sav): “Allah Teâlâ sizden birinizin bir iş yaptığı zaman, onu sağlam ve güzel yapmasını sever.” buyurarak bizim bu hadisi şeriften gerekli dersleri çıkarmamız isteniyor.” diyerek duygularını dile getirdi.

Bu eğitime; ilçemizde görev yapan tüm imam hatip, müezzin kayyım ve Kur’an kursu öğreticisi hocalarımız katıldı. Eğitime katılan tüm personel bu eğitimin kendileri için çok iyi olduğunu, yüz yüze yapılmasının daha da faydalı olduğunu dile getirerek bu eğitimin düzenlenmesinden dolayı ilçe müftülüğüne teşekkür ettiler.